سطح ورزش ایرانیان در میادین جهانی

    ;
  • نوشته شده توسط : مدیر سایت
  • تاریخ انتشار : ۱۴ /دی /۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۳۰
سطح ورزش ایرانیان در میادین جهانی

سطح ورزش ایران در میادین جهانی

https://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1396/12/28/7756776_326.jpg

سطح ورزش ایران پس از انقلاب در اکثر رشته ها ارتقا یافته و بهتر شده است. برای بررسی بیشتر این موضوع بهتر است نگاهی جداگانه به سطح ورزش ایران در ورزش های تیمی و انفرادی داشته باشیم.

ابتدا نگاهی اجمالی به وضعیت ورزش های تیمی کشور می اندازیم. با افتخار رتبه نخست جهانی در ورزش والیبال نشسته مردان متعلق به کشور ایران می باشد، در رشته کبدی ایران مقام دوم جهان را دارد، فوتبال ساحلی ایران رتبه سوم جهانی را دارد و در رشته فوتسال رتبه جهانی ایران ششم می باشد. همچنین والیبال نشسته بانوان ایران نیز در جهان ششم است و والیبال مردان آن رتبه برتری هشتم جهان را داراست. رتبه ایران در ورزش تیمی بسکتبال با ویلچر در جهان دهم بوده و رشته های دیگری چون بسکتبال، هندبال ساحلی و فوتبال ایران به ترتیب رتبه های بیست و چهارم، بیست و دوم و سی و هفتم جهان را به خود اختصاص داده اند.

https://cdn.isna.ir/d/2018/05/26/3/57685734.jpg

علاوه بر ورزش های تیمی، در ورزش های انفرادی نیز وضعیت رتبه بندی ایران از شرایط خوب و حتی بهتری برخوردار است. در رشته های ووشو، وزنه برداری و کشتی آزاد ایران حرف اول جهان را می زند و رتبه دوم جهان در کشتی فرنگی، جودوی انفرادی و کاراته متعلق به ایران است. در تکواندو رتبه ایران سوم، در شمشیربازی چهارم و در رشته تیر و کمان مردان دارای رتبه دهم جهانی می باشد. در برخی رشته های دیگر از جمله تیراندازی، تیر و کمان بانوان و شطرنج نیز ایران دارای رتبه به ترتیب چهاردهم، هفدهم و بیست و هشتم جهانی است. همچنین در مسابقات جهانی المپیک سال 1395، در مجموع رتبه ایران رتبه بیست و پنجم جهان در رشته های فردی برآورد شد.

https://cdn.isna.ir/d/2017/08/23/3/57542983.jpg

سطح ورزش ایران در مسابقات پارالمپیک جهان

افتخارآفرینی های معلولان ایرانی در میادین جهانی هم که درخشش ورزش و ورزشکاران ایران را چندین برابر کرده است. جانبازان سالهای دفاع مقدس پس از انقلاب اسلامی ایران موجب اهمیت یافتن و رشد ورزش معمولان در عرصه های جهانی شده اند. درخشش قهرمان سیامند رحمان در مسابقات پارالمپیک 1391 لندن به عنوان قویترین مرد معلول جهان با کسب مدال طلای رشته وزنه برداری افتخاری قابل ستایش می باشد. این ورزشکار پرآوازه در مسابقات پارالمپیک 1395 نیز در کنار ویلچررانی سوئیسی وشناگری بلاروسی برترین ورزشکار مرد جهان شناخته شد. در المپیک سال 1395 سیامند رحمان وزنه 310 کیلوگرمی که تا آن زمان هیچ وزنه برداری چنین رکوردی را ثبت نکرده بود به نام خود ثبت کرد. تیم ایران در این مسابقات رتبه پانزدهم جهان را اذعان خود کرد.

https://img9.irna.ir/d/r2/2019/06/15/4/156396874.jpg

در مورد بالا بودن سطح ورزش ایران در جهان همین بس که در المپیک سال 1391 کاروان ورزش ایران که شامل تنها 53 ورزشکار بود در مجموع چهارده مدال کسب کرد. از این چهارده مدال پنج مدال آن طلا، شش مدال آن نقره و دو مدال کسب شده مدال برنز بود. کسب این تعداد مدال تا آن سال برای ورزش ایران بی سابقه بود و رتبه پانزدهم جهان از آن کاروان ورزشی ایران شد. سطح ورزش ایران قبل از انقلاب بدین گونه نبود و حداکثر مدال های کسب شده کاروان ورزش ایران در یک دوره ای از المپیک تنها به هفت مدال رسید.

مطابق با آنچه که در بالا ذکر شد سطح ورزش ایران با وجود مشکلات فراوان و تحریم های اعمال شده از پیشرفت خود جا نمانده است. تمامی رشته های ورزشی در ایران از جمله فوتبال و سایر رشته ها پیشرفت هایی چشمگیر داشته اند و از این رو پیش بینی می شود که اگر سطح ورزش ایران بدین گونه پیش برود در سالهای آتی شاهد پیشرفت های بیشتر در تمامی عرصه های ورزشی خواهیم بود. به امید روزهایی بهتر و کسب مقاماتی بالاتر برای قهرمانان ورزشی ایران.

ما را در یوتیوب دنبال کنید.

ثبت دیدگاه