چیز هایی که درباره فرش باید بدانید

    ;
  • نوشته شده توسط : محمدرضا دباغ
  • تاریخ انتشار : ۲۴ /آذر /۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۳۰
چیز هایی که درباره فرش باید بدانید

انواع طرح و نقش فرش ایرانی در بازارروزایرانیان:

فرش carpet عشایری: فرش عشایری و ایلی مثل فرش روستایی، ساده و ابتدایی است با نقوش برخاسته از محیط و زندگی ایل نشینان. فرش ایلی در اندازه‌های کوچک به صورت زمخت و درشت‌باف عرضه می‌شود. کناره‌ی فرش ایلی، بافتی پیچیده دارد که اغلب در فاصله‌های معین منگوله‌های کوتاه پشمی به آن وصل می‌کنند. از فرآورده‌های فرش عشایری گبه، جل، سفره، نمکدان، رختخواب‌پیچ و پشتی است.فرش 1200 شانه ، ریز نقش و ظریف و زیباست چون تراکم فرش بالاست و بین گره ها فشردگی زیادی هست . هرچه تراکم فرش بالاتر رود فرش ظریفتر ، زیباتر ، و ریز نقش تر خواهد بود ولی ضخامت فرش 1200 شانه کمتر از 700 شانه است و قیمت آن هم بالاتر است . هرچه شانه و تراکم بیشتر باشد فرش بیشتر شبیه فرش دستبافت می شود .

فرش روستایی: فرشی است که به صورت ساده و ابتدایی در روستاها می‌بافند. فرش روستایی اکثراً بدون نقشه (ذهنی باف) بافته می‌شود. قطع این فرش‌ها  کوچک و به صورت ذرع و نیم، پشتی، کناره و خرک است. فرش‌های روستایی زمانی از نظر طرح و ترکیب ویژگی‌هایی  داشت، ولی اینک تحت تأثیر تولید بازاری، یکنواخت شده است و در خطر نابودی قرار گرفته است.

فرش از نظر شانه و تراکم در خرید عمده فرش:

فرش 700 شانه  :
سه نوع فرش هفصد شانه داریم ، فرش 700 شانه واقعی ، که دارای 700 گره است و تراکم آن بین 2100 تا 3000 است این نوع فرش جز دسته پرفروش است و جنس نخ آن 100% آکریلیک می باشد . نوع دیگر از فرش 700 شانه ، فرش 700 شانه تبدیلی است که در عرض فرش 700 گره وجود دارد ولی تراکم قالی ، 1500 است و دسته آخراز فرش 700 شانه ، فرش طرح 700 شانه است که شانه فرش یعنی همان عرض قالی 500 گره دارد و تراکم 1000 دارد .فرش های 700 شانه ، از ضخامت بیشتری نسبت به فرش های دیگر برخوردار است . هرچه شانه و تراکم فرش کمتر باشد ، ضخامت فرش بیشتر می شود . آن دسته از افرادی که به ضخامت فرش و قیمت پایین آن خیلی اهمیت می دهند بهتر است فرش 700 شانه را تهیه کنند .

 

از نظر جنس فرش اختصاصی از بازار روز ایرانیان:

فرش پشمی: فرشی است که پرز (خامه) آن از پشم است.

فرش تمام پشم: فرشی است که پرز و تار و پود آن از جنس پشم است.

فرش چله پشم: فرشی است که فقط چله (تار) آن از نخ پشمی است.

فرش کرکی: نوعی فرش که پرز (خامه) آن از موی بز است.

فرش ابریشمی: فرشی است که پرز (خامه) آن از ابریشم است.

فرش چله ابریشم: فرشی است که فقط چله (تار) آن از ابریشم است.

فرش گل ابریشم: فرشی است که بخشی از گل‌ها  و امور تزئینی فرش از ابریشم است.

فرش کف ابریشم: فرشی است که کف (زمینه) آن با خامه‌ی ابریشمی بافته شده باشد.

فرش تمام ابریشم: فرشی است که هم پرز و هم چله آن از ابریشم است.

فرشی زربفت: نوعی فرش گران‌بهاست که تار و پود آن از رشته‌های طلا و نقره بافته شده باشد.

فرش سوف: نوعی فرش گران‌بهاست با نقوش برجسته و پودهای طلا و نقره در قسمت گلیم‌باف.

 

انواع فرش دستبافت از نظر اندازه هنگام خرید انلاین فرش:

متداول ترین اندازه های فرش دستبافت ایرانی 6متر، 9متر، 12 متر و 24 متر است که با توجه به فضای محیط انتخاب می شود. 

• قالی: به فرشهایی که در اندازه های ۳×۲ متر،۵/۳×۵/۲ متر،۴×۳ متر،۴×۶ متر باشد، گفته می شود.

• قالیچه: به فرشهایی گفته می شود که مساحت آن از ۴ متر مربع کمتر باشد. اندازه قالیچه های متعارف شامل ۲۰/۲×۴۰/۱ و ۵/۲×۵/۱ متر می باشد. 

• کلّگی: به فرش هایی می گویند که از نظر عرض از قالی کم عرض تر و از نظر درازا از ۴ متر کمتر باشد که در اندازه های ۳×۵/۱ متر،۳×۷/۱ متر و ۷/۳×۲ متر بافته می شود.

• کناره: فرشی است که برای راهروها و راه پله ها استفاده می شود و پهنای آن از ۷۰/۱ تا ۵/۰ متر و طول آنها از ۱۰-۳ متر متفاوت است و در بعضی از موارد استثنائی نیز تا ۱۵ متر و بیشتر بافته شده است.

• ذرع و نیم و ذرع چارک: به فرشهایی که ابعاد آن ۵/۱×۰۴/۱ و ۶۰/۱×۱۰/۱ متر باشد ذرع و نیم گفته می شود. همچنین به فرشهایی که ۳۰/۱×۸۰/۰ متر باشد ذرع و چارک گفته می شود.

• پشتی: به قالیچه هایی که مساحت آنها کمتر از یک متر مربع باشد. متداولترین اندازه پشتی ۹۰×۶۰ سانتی متر می باشد.

• پادری: به قالیچه های کوچکی که اندازه پاگرد در بافته می شود پادری می گویند.

قیمت فرش و امکان خرید انلاین از بازارروزایرانیان:

فرش از جمله المان هایی است که نه تنها خانه را زیباتر نموده بلکه فضای آن را گرم تر و صمیمی تر می کند. امروزه قیمت فرش دستباف نسبت به فرش ماشینی بالاتر می باشد. فرش دستباف نماد فرهنگ و قومیت کشور است و ارزش بسیار بالایی دارد. طرح های این نوع فرش بی نظیر بوده و توسط بافندگان خبره دست بافته می شوند.

قیمت بالای این فرش ها به دلیل دستباف بودن آنهاست به همین دلیل فرش های ماشینی که توسط دستگاه های اتوماتیک بافته می شوند قیمت مناسب تری دارند. از بین انواع طرح های فرش دستباف، فرش ابریشم ارزش و قیمت بالاتری دارد و زیبایی آن قابل مقایسه با فرش های ماشینی نیست اما مزایای فرش ماشینی این است که برای هر سبک دکوراسیون داخلی می توان فرش هماهنگ را انتخاب نمود و از حضور آن در خانه لذت برد.

امروزه در سراسر کشور فروشگاه های متعدد و بازارهای بزرگ در حوزه ارائه انواع فرش ماشینی و دستباف مشغول به فعالیت هستند. اصولاً در بازارهای فرش قیمت این محصول مناسب تر از فروشگاه های لوکس سطح شهر می باشد. بنابراین اگر به دنبال فرش های متنوع با قیمت مناسب هستید به بازار فرش در شهر خود مراجعه کنید تا فرش دلخواه خود را خریداری نمائید.

ثبت دیدگاه