قارچ دکمه ای خوراکی و تائثیرات آن بر افزایش سیستم ایمنی

    ;
  • نوشته شده توسط : علی سلطانی
  • تاریخ انتشار : ۲۳ /اسفند /۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۳۰
قارچ دکمه ای خوراکی و تائثیرات آن بر افزایش سیستم ایمنی

کارشناسان بازار روز ایرانیان در مورد قارچ دکمه ای خوراکی و تأثیرات آن بر افزایش سیستم ایمنی میگویند:

تأثیرات بر سیستم ایمنی بدن:

 

از ترکیبات مهم قارچ های خوراکی، بتاگلوکان است که برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار موثر است. بتاگلوکان بیشتر در قارچ ‌هایی که کلاهک پهنی دارند، نظیر قارچ های خوراکی دکمه ای دیده می‌شود. فیبرهای بتاگلوکان موجود در قارچ دکمه ای می‌تواند بدن را برای مبارزه با سرطان و پیشگیری از تشکیل تومورها تقویت کند.
به گفته محققان، هنگامی که سلول های سیستم ایمنی بدن در معرض عوامل بیماری زایی مانند باکتری ها و میکروب ها قرار می گیرد، بدن شروع به افزایش تعداد و عملکرد سلول های سیستم ایمنی می کند. انسان برای تولید سلول های دفاعی کافی برای مبارزه با این میکروب های مهاجم به مواد مغذی کافی احتیاج دارند. مصرف قارچ خوراکی دکمه ای به جلوگیری از کمبودهای که سیستم ایمنی بدن را به خطر می اندازد، کمک می کند.

 

یک مطالعه نشان داده است که قارچ های خوراکی دکمه ای بلوغ سلول های سیستم ایمنی بدن به نام دندریتیک را از مغز استخوان تقویت می کنند. به گفته محققان، این ویژگی قارچ برای تقویت ایمنی بدن منجر به سیستم های دفاعی بهتر در مقابل میکروب های مهاجم می شود.

سلول های دندریتیک برای داشتن یک سیستم ایمنی قوی و سالم بسیار مهم هستند. سلول های دندریتیک قادر هستند سلول های Tراتشکیل دهند

سلول هایT گلبول های سفید مهمی هستند و می توانند آنتی ژن های موجود در میکروب های مهاجم را تشخیص داده و در نهایت آنها را غیرفعال یا از بین ببرند.

قارچ های دکمه ای حاوی نوعی کربوهیدرات به نام پلی ساکاریدها است که دارای اثرات ضد توموری یا ضد سرطانی هستند. محققان این گزارش توضیح می دهند که پلی ساکاریدها به طور مستقیم با تومورها مقابله نمی کنند، بلکه سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند تا بدن شما به طور طبیعی بتواند به تنهایی با این تومورها مبارزه کند. شایان ذکر است پلی ساکاریدهای زنجیره ای طولانی به ویژه مولکول های آلفا و بتاگلوکان دلیل اصلی حفظ سیستم ایمنی مؤثر هستند.

 

تقویت سیستم ایمنی:

پیروی از یک رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات می تواند تأثیر قابل توجهی در عملکرد سیستم ایمنی بدن داشته باشد. مطالعات دانشمندان نشان داده است که مصرف قارچ خوراکی دکمه ای که با نام قارچ سفید نیز شناخته می شود، فعالیت سلول های مهم در سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد. نتایج همچنین حاکی از آن است که قارچ های دکمه ای با افزایش تولید آنتی ویروس ها و پروتئین های دیگر که توسط سلول ها آزاد می شوند، در حالی که به دنبال محافظت و ترمیم بافت ها هستند، می توانند عملکرد سیستم ایمنی را نیز تقویت کنند.

 

ثبت دیدگاه