پرورش گیاه آپارتمانی زامیفیلیا

    ;
  • نوشته شده توسط : علی سلطانی
  • تاریخ انتشار : ۰۷ /اسفند /۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۳۰
پرورش گیاه آپارتمانی  زامیفیلیا

کارشناسان بازار روز ایرانیان در مورد پرورش گیاه زامیفیلیا میگویند:

 

 

 

شیوه پرورش:

گیاه زامیفیلیا به نور مستقیم آفتاب نیازی ندارد. بهتر است گیاه خود رارا صبح ها در مقابل نور خورشید قرار داده و ظهرها از مقابل پنجره دور کنید تا نور شدید آفتاب به آن آسیب نزند. زامیفیلیا در مکان های کم نور آسیب نمیبیند اما از سرعت رشد آن کاسته می شود. شما می توانید از این گیاه در زیر نور چراغ های فلورسنت نیز نگهداری کنید.

از آنجا که رشد گیاه آپارتمانی زامیفیلیا به سمت نور است. بنابراین با هر بار آبیاری گیاه، آن را بچرخانید تا از رشد متعادلی برخوردار گردد. دقت کنید که قرار گرفتن طولانی مدت گیاه زامیفیلیا در معرض نور مستقیم آفتاب موجب پوسیدگی ساقه این گیاه می ‎شود.

 

با توجه به آب و هوای منطقه ای که زندگی می کنید، باید هر چند هفته یکبار گیاه زامیفیلیا را آبیاری کنید. برای مثال در مناطق گرم تر و پر نور تر گیاه به آبیاری بیشتری نیاز خواهد داشت. برای آبیاری بعدی باید اجازه دهید که خاک آن به طور کامل خشک شود. مقاومت این گیاه در برابر کمبود آب بالاست ولی در صورتی که در مدت طولانی آبیاری نشود برگ های آن زرد شده و از بین می ‎روند. البته خوشبختانه با آبیاری مجدد رشد برگ های جدید آغاز شده و گیاه مجددا احیا می گردد.

 

 خاک گیاه زامیفیلیا را با مقداری ماسه مخلوط کنید تا تهویه مناسب خاک برای گیاه امکانپذیر شود. گلدان های این گیاه نیز باید در انتها دارای سوراخ هایی جهت جلوگیری از احتباس آب اضافی باشند، زیرا آب زیاد موجب پوسیدگی ریشه این گیاه خواهد شد.

کود زیادی برای گیاه مذکور لازم نیست، اما می‎ توانید برای به حداکثر رساندن رشد آن، هر ماه یکبار از کودهای مایع رقیق شده استفاده کنید.

بازه دمایی مورد نیاز برای پرورش گیاه زامیفیلیا ۱۵ تا ۲۳ درجه سانتی گراد است. البته در شرایط گرم تر رشد گیاه سریع تر خواهد شد. همچنین دقت کنید که گیاه در دمای کمتر از ۷ درجه سانتی گراد از بین می رود.

رطوبت متوسطی که در محیط خانه وجود دارد برای این گیاه کافی است. با این حال در صورتی که در مناطق خشک زندگی می ‎کنید برای رشد بهتر گیاه زامیفیلیا احتمالا به افزایش رطوبت منزل خود نیاز خواهید داشت. اگر نوک برگ های این گیاه قهوه رنگ شد نشان می دهد که رطوبت منزلتان برای گیاه کافی نیست.

هرس کردن منظم برای این گیاه لازم نیست، بلکه فقط به جدا کردن برگ های زرد رنگ پایین ساقه نیاز دارد. همچنین اگر یکی از برگ های گیاه شما بیش از حد رشد کرد تنها راه حل مناسب، قطع کردن کامل آن از گیاه است.

برای ۵ سال اول که گیاه زامیفیلیا جوان است، بهتر است هر سال در فصل بهار گلدان گیاه با یک گلدان بزرگ تر تعویض گردد. در این صورت ریشه گیاه از جای کافی برای رشد بهتر برخوردار می شود.

شیوه ی تکثیر:

شما می توانید گیاه زامیفیلیا را به راحتی تکثیر کنید. برای این کار باید یک برگ را از ساقه جدا کرده و بگذارید به مدت چندین ساعت خشک گردد. سپس آن را درون آب قرار داده و یا در خاک مرطوب بکارید. فقط دقت کنید که برای کاشتن آن در خاک، کافی است برگ شما چند سانت درون خاک قرار بگیرد و نباید درون گلدان های عمیق کاشته شود، زیرا در این صورت پوسیده خواهد شد. بعد از آن باید برای ایجاد ریشه های این گیاه صبور باشید و گاهی اوقات آن را در جای گرم قرار داده و آبیاری کنید. معمولا چند ماه برای پدیدار شدن ریشه های گیاه زامیفیلیا طول می کشد. در برخی موارد نیز مشاهده شده که ایجاد شدن ریشه ها حتی ۱ سال هم طول کشیده است!

اگر برگ مورد نظر شما پژمرده شد، باید گیاه را بررسی کنید که آیا غده های کوچکی در انتهای ساقه ی برگ وجود دارد یا خیر. اگر این غده ها را پیدا کردید برگ را دوباره به خاک برگردانده و اجازه دهید تا ریشه ها شکل بگیرند. ولی اگر غده ای مشاهده نشد بهتر است روند تکثیر را با یک برگ جدید تکرار کنید.

ثبت دیدگاه