کاشت گیاه اسطوخدوس و خواص آن

    ;
  • نوشته شده توسط : علی سلطانی
  • تاریخ انتشار : ۱۱ /بهمن /۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۳۰
کاشت گیاه اسطوخدوس و خواص آن

کارشناسان بازار روز ایرانیان در مورد کشت گیاه اسطوخدوس و خواصش میگویند:

شیوه کاشت:

اگر تاکنون گیاهانی مثل گلبر، رزماری و گیاه های دارویی مشابه دیگر را پرورش داده باشید کاشت و پرورش گیاه اسطوخودوس برای شما خیلی ساده خواهد بود. با توجه به اینکه اسطوخودوس در انواع مختلفی وجود دارد، بنابراین هنگام کاشت این گیاه ابتدا باید گونه ای را که متناسب با آب و هوای منطقه شما می باشد انتخاب کنید. کاشت اسطوخودوس به دو روش بذر و قلمه امکان پذیر است ، اما بهترین روش برای کاشت آن استفاده از قلمه است. البته ما در ادامه کاشت اسطوخودوس را به هر دو روش قلمه و بذر برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

از طریق بذر:

کاشت اسطوخدوس از طریق بذر مرغوب نیز امکان پذیر است. در این صورت باید در ابتدا یک گلدان بزرگ با عمق کم انتخاب کنید. خاک مناسب برای کاشت بذر این گیاه  مخلوطی از کوکوپیت ۳۰ درصد، پیت ماس ۵۰ درصد و پرلیت ۲۰ درصد می باشد. قبل از اینکه بذر های گیاه اسطوخودوس را روی خاک بریزید باید با آب خاک را کاملا خیس کنید تا خاک نشست کند. بعد از قرار دادن بذرها، دوباره مقداری کمی از همان ترکیب خاک را بر روی بذرها بریزید و کمی روی آن را آبیاری کنید.

توجه کنید استفاده از کود دامی برای این روش از کاشت گیاه اسطوخودوس در صورتی مناسب است که کود به هیچ عنوان تازه نباشد. گلدان را در محیط مناسب قرار دهید تا بذرها شروع به جوانه زدن کنند. بعد از اینکه بذرها جوانه زدند آنها را به بستر اصلی شان منتقل کنید.

از طریق قلمه زدن:

برای این منظور باید قلمه ی گیاه را از مرکز های تولید گل و گیاه اسطوخودوس تهیه کنید. با توجه به اینکه این گیاه بعد از رشد دارای شاخ و برگ های زیادی می شود ، بنابراین بهتر است قلمه اسطوخدوس را در گلدانی نسبتا بزرگ با زهکشی مناسب بکارید. پس از اینکه از زهکشی گلدان مطمئن شدید آن  را با مقداری خاک مناسب پر کنید. خاک مناسب برای گیاه اسطوخدوس معمولا ترکیبی از خاک باغچه ، ماسه و پرلیت است. در ابتدا باید نصف کمتر گلدان را با خاک پر کنید. پس از قرار دادن قلمه گیاه در وسط گلدان مابقی خاک را به گلدان اضافه کنید و با دست فشار دهید تا قلمه در جای خود محکم شود.

همچنین در صورتی که قلمه را از گیاه اصلی تهیه کرده اید، برای ریشه دهی زودتر گیاه باید آن را به هورمون ریشه زایی آغشته کرده و در یک بستر سبک و مرطوب بکارید تا ریشه دهد ، سپس بعد از ۷ روز  آن را به گلدان مورد نظر منتقل کنید.

شایان ذکر است سرشاخه های گلدار گیاه اسطوخودوس به عنوان قسمت اصلی برای مصارف دارویی محسوب می شود که شما می توانید از اول تیر تا اواسط مرداد آنها را بچینید.

نکات مهم نگهداری روش قلمه زدن:

-ساقه قلمه گیاه باید حدود ۶ سانتی متر زیر لبه گلدان باشد. بعد از آن مقداری از خاک را با کود مخلوط کرده و روی خاک گلدان بریزید.

-قلمه باید به طور کامل آبیاری شود به گونه ای که آب از ته گلدان خارج گردد.

-گلدان را در مکانی پر نور و گرم قرار دهید. توجه داشته باشید که گیاه اسطوخودوس به سرما حساس است ، بنابراین بهتر است همیشه در گلدان از آن نگهداری کنید تا در فصول سرد سال بتوانید به راحتی آن را به داخل منزل منتقل نمایید.

-رشد قلمه در ابتدا به مدت ۱ سال کند خواهد بود. در سال های اولیه گیاه را بیشتر هرس کنید تا برای رشد بیشتر تحریک شده و از رشد طولی آن هم جلوگیری شود. ( طول گیاه در سال اول نباید از ۱۵ الی ۲۰ سانتی متر بیشتر شود.)

ثبت دیدگاه