روش خرید صنایع دستی اصل ایرانیان

    ;
  • نوشته شده توسط : مدیر سایت
  • تاریخ انتشار : ۰۴ /بهمن /۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۳۰
روش خرید صنایع دستی اصل ایرانیان

بریم به دنیای صنایع دستی ایرانیان

علاوه بر آنچه که تا به حال گفته شد صنایع دستی ایران شامل موارد دیگری چون صنایع دستی مستظرفه، صنایع دستی چرم و صنایع دستی فلزی نیز که در این متن مورد مطالعه قرار داده می شوند، می باشد. برای آشنایی با این صنایع تا انتهای متن همراه ما باشید.

صنایع دستی مستظرفه

https://www.zanemroozi.com/blog/wp-content/uploads/2018/10/handy-arts.jpg

در صنایع دستی ایران، صنایع مستظرفه شامل رشته هایی فرعی می باشد که هریک ویژگی های منحصر به فردی را دارا هستند، هر رشته ابزار، روش کار و مواد مصرفی به خصوصی را به کار گرفته و محصول ویژه ای را تولید می نماید. نگاره ها و طرح و نقش های سنتی در صنایع دستی مستظرفه به واسطه نیروی تخیل، ذوق و توانمندی طراحان، بر روی بسترهای گوناگون نگاشته می شوند.

از میان انواع رشته ها در صنایع دستی مستظرفه می توان به مواردی چون تذهیب، تشعیر، خوشنویسی، پاپیه ماشه، جلدسازی، صحافی سنتی، طراحی فرش سنتی، کاغذ سازی سنتی، قطاعی کاغذ و پارچه، نقاشی سنتی بر روی دیوار و استخوان، نقاشی گل و مرغ، نقاشی های قهوه خانه ای و نگارگری های ایرانی اشاره کرد.

 

صنایع دستی چرمی در صنایع دستی ایران

در طول تاریخ، انسان ها برای تولید لباس، کیف و کفش و حتی زمانی برای نوشتن روی آن از چرم و صفحات چرمی استفاده کرده اند. گذر زمان محصولات چرمی تولید شده از چرم طبیعی را در صنایع دستی ایران متنوع تر نموده است. در اینجا به شرح برخی از زیر شاخه های صنایع دستی چرمی می پردازیم:

جلدسازی چرمی

جلدسازی چرمی از کهن ترین هنرها در صنایع دستی چرم محسوب می شود و در آن با ایجاد نقوشی حکاکی شده توسط رنگ های طلایی یا ورقه های نازک طلا جلوه هایی زیبا بر روی چرم به وجود آورده و از آن برای حفاظت و نگهداری کتاب های مقدسی چون قرآن و انجیل استفاده می کنند.

 

حکاکی روی چرم

حکاکی بر روی چرم های خاصی چون چرم گاو صورت می گیرد و در آن خطوط طرح و نقش مدنظر بر روی چرم منتقل و با استفاده از قلم های فلزی به حکاکی اقدام می نمایند؛ در آخر طرح حکاکی شده با نوعی لاک مخصوص پوشش داده می شود.

نقاشی روی چرم

در صنایع دستی ایران نقاشی و رنگ آمیزی سطوح چرمی توسط رنگ های اکرولیک یا جوهری انجام می شود.

سوخت چرم

سوخت چرم عبارت از ایجاد نقوش برجسته بر روی چرم توسط فشردن مهره های داغ و گداخته بر پشت آن می باشد.

سراجی سنتی

سراجی به صنفی اطلاق می شود که به دوخت و دوز محصولاتی چون کیف و کفش با استفاده از چرم طبیعی می پردازند (ریشه نام فامیلی سراجی نیز که در قدیم به فعالان این عرصه تعلق می گرفت به همین موضوع برمی گردد). در هنر سراجی سنتی ساخت کیف و کفش چرمی به صورت دستی و کاملا سنتی صورت می گیرد.

ویدیو های ما را در آپارات از دست ندین.

https://sanayedasty.com/wp-content/uploads/2017/01/sk-g1.jpg

صنایع دستی فلزی

در صنایع دستی ایران، شکل دهی و تزیین فلزات به وسیله ابزار و روشهای خاصی که منجر به ساخت اشیای مصرفی و تزیینی حجمی و مسطح می شود را صنایع دستی فلزی یا فلزکاری می نامند.

ساخت صنایع دستی فلزی و تزیین آنها در صنایع دستی ایران در حالت کلی با به کارگیری یکی از دو روش ریختگی و کوبشی یا به صورت ترکیبی از آنها انجام می شود. ریختگی قالبی برای ساخت ابزاری چون چاقو، قفل و یراق آلات می باشد و کوبشی فعالیت هایی مثل دواتگری (چکش کاری)، پرس و خم کاری و ورق کاری را شامل می شود.

هنرهای شامل صنایع دستی فلزی عبارت از مواردی چون چاقوسازی، ضریح سازی، قفل سازی، مسگری، ملیله کاری، مینا کاری، ساخت زیورآلات سنتی، چلنگری، دواتگری، کوفته گری (طلاکوبی)، ورشو سازی، زمود گری است که هر یک ابزار مخصوصی را جهت ساخت محصول مدنظر به کار می گیرند.

ثبت دیدگاه