همه چیز درباره جو در بازار روز ایرانیان ḷ

    ;
  • نوشته شده توسط : khkhorshidi

 

همه چیز درباره جو در بازار روز ایرانیان ḷ

جو

جو نام علمیHordeum vulgare) نوعی  از غلات است. چرخه زندگی این گیاه یک ساله و از خانواده گرامینه‌ها (گندمیان) است. کشت جو احتمالاً از اتیوپی و آسیای جنوب‌شرقی شروع شده است.

منشاء  عمده جو

منشاء واقعی جو هنوز شناخته نشده است. بسیاری از محققین، منشاء گیاه جو را کوه‌های زاگرس در غرب ایران، آناتولی جنوبی و فلسطین می‌دانند. بر اساس نظریه والیوف، مبدأ جوی ریشک دار و غلاف دار، کشور اتیوپی و شمال آفریقا و مبدا جوی بدون ریشک، ریشک کوتاه و کلاهدار، چین، ژاپن و تبت است. 

مسئله دیگر که مهم است این است که کشت گندم و جو اولین  بار در ایران متداول شده است.

 

مقاومت گیاه جو

جو از لحاظ مقاومت به سرما، نسبت به گندم در ردیف پایین‌تری قرار دارد؛ بنابراین به نظر می‌رسد که کشت جوی پاییزه در مناطق سردسیر چندان اطمینان بخش نیست. در مقایسه با سایر غلات، جو نسبت به شوری خاک، در مرحله جوانه زنی و در مراحل دیگر مقاوم تر است.

جو یکی از سازگارترین غلات است که در شرایط آب و هوایی مساعد، در خاک حاصلخیز که قابلیت نگهداری آب در آن زیاد باشد، و همچنین در خاک‌هایی که PH آن‌ها بین ۷ تا ۸ باشد بوجود می آید. این گیاه نسبت به گندم در برابر خشکی مقاوم تر است و بنابراین در آب و هوایی که آب، سبب محدود کردن تولید غلات می‌شود، جو می‌تواند بیشترین محصول را تولید کند.

 

برداشت و فروش جو چه زمانی است؟

معمولاً جو را زمانی که رطوبت دانه بین ۳۰ تا ۴۰ درصد باشد، برداشت می‌کنند. در این میزان رطوبت، دانه‌ها چاق تر شده اند.

ویدیو های ما را در صفحه آپارات از دست ندین.